You are here: Start WIEDZA ARTYKUŁY WYCHOWANIE

Krytyczne momenty socjalizacji

za: http://www.dogscouts.org


tłumaczenie: Magdalena Pałasińska

(Co powinieneś robić podczas każdego z nich)

Od urodzenia do 3-ciego tygodnia (1-21 dzień):

Szczenięta potrzebują matki oraz rodzeństwa. Nie potrafią jeszcze regulować swojej temperatury zbyt dobrze, więc muszą mieć ciepłe miejsce do spania. Trening nie jest efektywny w tym okresie. Najpierw musi się u szczeniąt wykształcić słuch, wzrok oraz umiejętność obracania się. Instynktownie gdy są oddzielone od ciepła, który daje mu miot (dzięki czemu mama może je uratować).

Więcej…

TEORIA DOMINACJI - prawda czy mit ?

Pamiętam, kiedy pojawiłam się parę lat temu ze swoim problemowym psem w typie malamuta u jednego z szerokiej gamy szkoleniowca/behawiorysty. Kiedy wytłumaczyliśmy problemy jakie mieliśmy ze swoim „mamutkiem” usłyszeliśmy o teorii dominacji oraz że wszystko co „złe” w naszych relacjach człowiek-pies wynika z tego, że on próbuje być „alfą w naszym stadzie”. Dostaliśmy wytyczne jak powinniśmy postępować z naszym pupilkiem oraz przykazanie, że jeśli tylko będziemy przestrzegać tych zasad, wszelkie problemy znikną.

Zjedz coś, zanim nakarmisz psa; psu nie wolno wchodzić na meble; nie przechodź nad psem, nie przepuszczaj psa pierwszego w drzwiach, nie pozwalaj psu rozpoczynać i kończyć zabaw to tylko niektóre z zasad, które usłyszeliśmy i o których większość z Was zapewne słyszała lub czytała.

A teraz od początku.

Pies postrzegany jest jako potomek wilka, a skoro tak jest, jego tok myślenia jest taki sam jak u jego przodka. Pies myśli jak wilk i powinien być traktowany jak wilk w psiej skórze.

Teoria dominacji oparta jest na obserwacji wilków żyjących w niewoli, co za tym idzie, nie mamy doczynienia z obserwacją naturalnych zachowań tych zwierząt w środowisku zbliżonym do naturalnego. I tu już pojawia się  problem, bo jeśli nawet pragniemy porównać naszego psa do wilka to powinniśmy oprzeć się na obserwacji zwierząt żyjących na wolności, zachowujących się w sposób naturalny, a nie dostosowujących się do warunków sztucznych w jakich przyszło im żyć.

Więcej…

ZANIM ADOPTUJESZ


Ach, żeby tak mieć swojego Pana!
By otrzeć pysk na jego kolanach,
By leżeć przy nim do góry brzuchem,
I żeby drapał mnie za uchem.
I by dał pić, gdy jestem spragniony,
No i odpocząć, gdy jestem zmęczony.
I chociaż mam nos owczarka,
Z oczu mych szczera wierność wyziera.
Weź mnie do siebie mój Panie,
Będziesz miał u mnie wdzięczność bez granic.

autor nieznany

Więcej…

MALAMUT W PSIM PRZEDSZKOLU

 

Kiedy mamy już za sobą etap wyboru hodowli, oczekiwania a następnie przybycia nowego domownika po wstępnej euforii przychodzi czas na jego wychowanie. Mówi się że na to nigdy nie jest za późno i być może to prawda, z pewnością jednak jak pokazują badania nigdy nie jest za wcześnie! Najwcześniej i tak naprawdę najwłaściwiej jest zacząć uczęszczać na zajęcia kiedy nasz malamutek skończy 12 tygodni, musimy też wziąć pod uwagę czy ma już za sobą kwarantannę poszczepienną. Oczywiście, aby dołączyć do grupy maluch musi mieć wszystkie stosowne dla swojego wieku szczepienia oraz  być odrobaczony. Czas młodości naszego malamuta to okres w którym chłonie on jak gąbka zarówno to co dobre jak i złe.

Więcej…

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania bez zgody właścicieli serwisu ARKTYCZNE SNIEZNIAKI

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u