You are here: Start WIEDZA ARTYKUŁY HODOWLA

BADANIA DYSPLAZJA - gdzie robić z wpisem do rodowodu ?

 

Wykaz lekarzy weterynarii upoważnionych przez Związek Kynologiczny w Polsce
do odczytywania zdjęć rentgenowskich układu chrzęstno-kostnego oraz wpisania wyniku HD do rodowodu


List of veterinarians authorized by the Polish Kennel Club (Związek Kynologiczny w Polsce) for reading X-rays of osteocartilaginous system

Więcej…

DYSPLAZJA - metody oceny w różnych krajach

 

Obowiązujące obecnie w FCI oznaczenia to:

HD A -   stawy wolne od dysplazji, idealne

HD B -   stawy nie idealne, ale wolne od dysplazji

HD C -  stawy z lekka dysplazją

HD D -  stawy ze średnią dysplazją

HD E -   stawy z ciężka dysplazją

 

Natomiast poniższe zestawienie ma charakter wyłącznie orientacyjny  i nie może być w żadnym wypadku uznawane za oficjalne dane, ponieważ aktualnie nie są dostępne formalne porównania skal stosowanych w różnych krajach.

Więcej…

BADANIA OCZU - gdzie robić aby otrzymać certyfikat ?

 

Na chwilę obecną ZKwP nie wymaga jako wymogu hodowlanego badań oczu dla alaskanów ani samoyedów, jednak odpowiedzialny hodowca mając na uwadze wysokie ryzyko występowania chorób oczu w rasie zanim użyje psa do hodowli wykona takie badania. Pamiętajmy że certyfikat ważny jest tylko 1 rok od daty wystawienia. Pies używany do hodowli powinien mieć zawsze aktualny certyfikat, ponieważ choroby oczu mogą wystąpić w każdym wieku, w praktyce w wielu innych krajach brak certyfikatu lub brak jego ważności zamyka drogę do potencjalnego zagranicznego skojarzenia. W Polsce niestety hodowcy mają nadal lekceważący stosunek do badań oczu lub badają psa tylko raz w życiu za młodu, nie zdając sobie sprawy, że choroba może wystąpić w każdym wieku. Pies chory powinien być bezwzględnie wycofany z hodowli. Szukając szczeniaka prośmy zawsze o certyfikaty (HD oraz badania oczu) gdyż to właśnie od odpowiedzialności hodowcy zależy czy mamy szansę w przyszłości posiadać zdrowego psa.

Więcej…

CHOROBY OCZU - co kryje certyfikat

Badania w kierunku chorób genetycznych oczu powinni wykonywać tylko doświadczeni w okulistyce weterynaryjnej lekarze. Po każdym badaniu powinien być wydany certyfikat.

Persistent Pupillary Membrane (PPM)

Przetrwała błona źrenicza (ang. persistent pupillary membrane, PPM) – wada wrodzona, w której oko zawiera przetrwałe elementy płodowej błony źreniczej w postaci pasm tkanki przechodzących nad otworem źrenicznym. W życiu płodowym ssaków błona źrenicza odżywia soczewkę oka. Prawidłowo, błona ta ulega zanikowi od momentu narodzin do 4-8 tygodni; fragmenty błony stwierdzano u 95% zdrowych noworodków.

Więcej…

Krytyczne momenty socjalizacji

(Co powinieneś robić podczas każdego z nich)

Od urodzenia do 3-ciego tygodnia (1-21 dzień):

Więcej

ZŁOTA DWUNASTA wg. Margaret Hughes

 

Hodowcy i osoby pracujące z psami często spotykają się z pytaniem co zrobić aby mój szczeniak czy dorosły pies w przyszłości nie bał się różnych rzeczy. Jak pracować z maluchem. Czyli po prostu jak prawidłowo i skutecznie socjalizować szczeniaka. Odpowiadając na nie musimy pamiętać, że to czego pies doświadcza w najmłodszym wieku ma ogromne znaczenie dla całego jego przyszłego życia. Zwłaszcza to czego maluch doświadczy w okresie do 12 tygodnia. To bardzo ważna zasada podczas procesu uczenia młodych psów. Doskonały program socjalizacji proponuje Margaret Hughes – nazywany Złotą 12 – wg którego szczeniak do 12 tygodnia życia powinien spotkać się z 12 różnymi bodźcami w 12 różnych sytuacjach:

Więcej…

HODOWLA A NOWELIZACJA USTAWY O OCHRONIE ZWIERZĄT

 

Nasze hodowle są zarejestrowane w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP), Oddział w Legionowie, który jest jedynym przedstawicielem FCI (Międzynarodowa Federacja Kynologiczna założona w 1911 roku). Podstawowym celem powyższych organizacji jest oparta na podstawach naukowych organizacja hodowli i szkolenia psów rasowych dla osiągnięcia jak najwyższego poziomu zarówno pod względem eksterierowym jak i użytkowym.

Nowelizacja Ustawy o Ochronie Zwierząt, która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2012, zakazała między innymi sprzedaży szczeniąt poza miejscem hodowli oraz rozmnażania psów w celach handlowych. Ustawa ta ma wiele luk, które wykorzystali pseudohodowcy zakładając legalne stowarzyszenia. Pseudohodowle nadal tylko ROZMNAŻAJĄ psy, a nie HODUJĄ.

Więcej…

HODOWLA A PODATKI

 

Czy ktoś z Was czasem zastanawiał się nad tym czy hodując psy należy płacić podatki, czy amatorska hodowla podlega rejestracji w Urzędzie Skarbowym? Jeżeli ktoś z Was zadawał sobie takie pytanie, to artykuł ten pomoże Wam dowiedzieć się czy postępujecie prawidłowo a osobom, które do tej pory tego nie robiły, pozwoli nadrobić zaległości, a tym samym uniknąć „miłego” zaproszenia od urzędnika w celu wyjaśnienia sprawy. Jeżeli już ktoś zostanie już wezwany, a wystarczy ku temu np. uprzejmy donos od konkurencji, sprawa się komplikuje i staje się kosztowna.

Zacznijmy od początku.

Więcej…

DEPRESJA POPORODOWA U SUKI

   

Zjawisko depresji poporodowej u suk jest praktycznie nieobecne w popularnej literaturze dotyczącej rozmnażania psów. Stąd między innymi niniejszy artykuł, który choć trochę może przyczyni się do podniesienia świadomości, że owo zjawisko występować może częściej niż nam się zdaje, może także konkretne porady pomogą właścicielom suki, którzy znajdą się w takiej właśnie sytuacji.

- jak często się zdarza?

Tego nie wiemy niestety, ponieważ nikt nie prowadzi takich statystyk. Być może jest to zjawisko dość rzadkie, jednak z powodu braku danych ciężko to jednoznacznie określić. Z pełnością o depresji poporodowej mówi się mało, także wśród samych hodowców. Bardzo często może to wynikać z obawy przed napiętnowaniem danej suki czy  całej nawet hodowli.

Więcej…

SZTUCZNY ODCHÓW SZCZENIĄT czyli

KIEDY SZCZENIE STAJE SIĘ "DZIECKIEM HODOWCY"

Kiedy decydujemy się na krycie naszej suki, na zostanie hodowcą, zakładamy że wszystko będzie przebiegało zgodnie z planem - tak jak opisują to książki. Wyobrażamy sobie bezproblemową ciążę, poród bez komplikacji przy którym jedynie nasza pomoc ogranicza się do czuwania nad suką oraz łatwe odchowanie szczeniąt, którymi zajmie się troskliwa matka. Do nas będzie należała wówczas „tylko” odpowiednia socjalizacja szczeniąt, prawidłowa opieka nad suką i maluchami oraz znalezienie maluchom wspaniałych domów.

Niestety takie scenariusze choć zdarzają się często, bo malamuty to generalnie „samowystarczalna” rasa, nie są regułą.

Prawdopodobnie częściej niż nam się wydaje wygląda to zgoła inaczej. Jak często tego nie wiemy, ponieważ mało który hodowca chce dzielić się trudnymi czy bolesnymi doświadczeniami.

Więcej…

Grzechy i grzeszki w hodowli psów

autor: Jadwiga Konkiel (hodowla Arisland)


Z moich obserwacji wynika, że najmniej odporne psychicznie na różne hodowlane porażki, a zarazem najbardziej podatne na machlojki i oszustwa w hodowli są takie osoby, które z jednej strony wystawy psów traktują niezwykle ambicjonalnie oraz te, dla których hodowla stanowi główne, czasami jedyne źródło zarobku. Trzecią grupę stanowią ci, którzy mieli szczęście trafić na pierwszego, często zupełnie przypadkowo kupionego psa, który okazał się być wybitnym egzemplarzem. Takim osobom wydaje się, że mają monopol na wygrywanie i żaden inny pies nie ma prawa okazać się lepszy od ich championa.

 

Więcej…

STRATEGIE HODOWLANE FCI.

  

1. Wprowadzenie.
Celem hodowania są funkcjonalne, zdrowe psy o budowie i psychice typowej dla danej rasy; tzn. takie psy, które mogą wieść długie i szczęśliwe życie w równym stopniu dla samych siebie jak też dla korzyści i przyjemności ich właścicieli i społeczeństwa.
Hodować należy w taki sposób, by promować zdrowie i dobrostan zarówno potomstwa jak i suki. Podstawą hodowania zdrowych psów jest wiedza, uczciwość i współpraca zarówno na poziomie krajowym jak i międzynarodowym. Hodowcy powinni być zdopingowani do przykładania wielkiej wagi zarówno do doboru par do rozpłodu jak i do selekcji poszczególnych osobników hodowlanych.

Więcej…

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania bez zgody właścicieli serwisu ARKTYCZNE SNIEZNIAKI

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u