You are here: Start WIEDZA ARTYKUŁY WYCHOWANIE Krytyczne momenty socjalizacji

Krytyczne momenty socjalizacji

za: http://www.dogscouts.org


tłumaczenie: Magdalena Pałasińska

(Co powinieneś robić podczas każdego z nich)

Od urodzenia do 3-ciego tygodnia (1-21 dzień):

Szczenięta potrzebują matki oraz rodzeństwa. Nie potrafią jeszcze regulować swojej temperatury zbyt dobrze, więc muszą mieć ciepłe miejsce do spania. Trening nie jest efektywny w tym okresie. Najpierw musi się u szczeniąt wykształcić słuch, wzrok oraz umiejętność obracania się. Instynktownie gdy są oddzielone od ciepła, który daje mu miot (dzięki czemu mama może je uratować).

 

 

 

Czwarty tydzień (21-28 dzień): Wzrok i słuch już w tym okresie powinny być wykształcone. W tym czasie tworzy się przywiązanie do człowieka, więc delikatne trzymanie szczeniąt jest polecane. Każde powinno być jednak nadzorowane , i dzieci nie powinny mieć możliwości podnoszenia szczeniąt. Nie wolno oddzielać szczeniaka od miotu, jeśli komplikacje suki zmuszają nas do wczesnego oddzielenia jej od miotu, należy zrobić to przed 21-wszym dniem, lub po 28-mym dniu. Nie wolno dopuścić do negatywnych wydarzeń w tym czasie. Może to mieć wpływ na płochliwość lub inne nieporządane cechy u szczeniaka.

 

Piąty- Siódmy tydzień (28-49 dni): W tym okresie suka zacznie odstawiać szczenięta od karmienia piersią. Ważne aby nie wtrącać się w to zachowanie. Jeśli sami zaczniemy zabierać szczenięta od matki i zaczniemy karmić je sami, zabierzemy im możliwość nauczenia się pierwszej i bardzo ważnej życiowej lekcji. Pozwalając suce stopniowo oduczać karmienia, szczenięta uczą się, że jej zasoby nie są zawsze dostępne. Czasem źródło(mama) jest, ale nie jest dostępne dla szczeniąt (nie ma ochoty aby je karmić). Powinniśmy uzupełniać ich dietę rozmoczoną karmą. Ale jeśli będziemy podawać takie pożywienie na zawołanie, dostarczymy szczeniętom zniekształcony obraz rzeczywistości (będą one „zepsute“), w ten sposób spowodujemy, że trudno będzie im zaakceptować rozczarowanie związane z ograniczonym dostępem do pożywienia w kolejnych etapach życia. Należy każdemu szceniakowi poświęcać odpowiednią ilość czasu w ciągu dnia, tak aby dostarczać im pozytywnych emocji związanych z przebywaniem w otoczeniu człowieka/ludzi. Szczenięta w tym wieku uczą sie również trzymania moczu i oddawania go w określonych miejscach, np na drybeda. Nie należy separować szceniąt od siebie.

Należy poczekać do 8-go tygodnia  aby oddać szczenięta do nowych domów. Zbyt wczesne odseparowanie szczeniąt może pozbawić ich kolejnych bardzo ważnych lekcji życiowych, bowiem szczenięta uczą się od siebie nawzajem hamowania pewnych zachowań, poprzez zabawę uczą się, iż nie można zbyt mocno gryżć braci i sióstr, ponieważ szczenięta w naturalny sposób separują się od takiego tyrana, który zbyt mocno je kąsa. Pies który nie dostanie takiej lekcji może w przyszłości spowodować dużo problemów i być niebezpiecznym dla dzieci i innych domowników.

Lekcje te pies dostaje około 6-8 tygodnia życia, dlatego tak ważne jest aby szczenięta w tym czasie wychowywały się razem. W tym okresie czasu psy uczą się również innych bardzo istotnych umiejętności, uczą się mówić psim językiem, uczą się socjalizacji, dzięki której będą później czytać znaki i sygnały wysyłane przez inne stworzenia, między innymi chodzi tu o sygnały uspokajające. Jeśli pies nie będzie umiał odbierać i wysyłać takich sygnałów spowoduje to, że może być atakowany przez inne psy, lub zabawa może się niepostrzeżenie przerodzić w walkę. Jeśli nie będzie umiał posługiwać się psim językiem bardzo trudno będzie mu wyrażać siebie i wysyłać zrozumiałe dla innych psów sygnały tak aby uniknąć niepotrzebnych potyczek. W najgorszym wypadku taki pies w przyszłości będzie się bardzo bał innych psów, ponieważ nie będzie znajdował z nimi wspólnego języka.

 

Tydzień 8-12 (49-84 dni): W tym czasie to my przejmujemy inicjatywę i stajemy się mamą dla szczeniaka. Naturalnym jest, że szczeniak będzie wył z powodu odseparowania od jedynej dbającej o niego istoty, którą znał przez całe swoje krótkie życie. Ponieważ jest przyzwyczajony, że gdy piszczy lub wyje, mama od razu jest u jego boku, aby sprawdzić co jest nie tak. Z drugiej strony ludzie przynosząc szczenię do domu zostawiają go na pierwszą noc samego i zastanawiają się czemu mały biedny szczeniaczek płacze bez przerwy. Aby nasz szczeniak zniósł swoje pierwsze dni w nowym domu łatwiej, poleca się aby był bardzo blisko ciebie. Nie jest tu istotne jak chcesz w przysłości wytresować swojego pupila, nawet jeśli ma się stać psem podwórkowym. Te pierwsze dni są bardzo ważne i nie możemy narażać szczeniaka na traumę nagłej i niezrozumiałej dla niego samotności. Jeśli pozostawisz szczeniaka w samotności on będzie myślał, że się zgubił lub został porzucony i będzie płakał, żeby ktoś go ocalił. Trzeba go uświadomić, że ma nowy dom z ludzkimi rodzicami i trzeba go utrwalić w przekonaniu, że potrafimy zajmować się nim, opiekować i kochać tak samo jak matka (prawie).

Jak uświadamiamy? Poprzez bliskość, a dokładnie kontakt cielesny.

Do wyboru mamy:

• Położyć szceniaka w klatce,lub innym posłaniu z otworem u góry, obok swojego łóżka, tak abyś miał go na wyciągnięcie ręki, tak żeby szczeniak słyszał ciebie i czuł i widział;

• Położyć szczeniaka w łóżku(nie zalecane), ma wiele minusów: szczeniak nie jest jeszcze nauczony czystości; może spaśc z łóżka i zranić się; może żuć pościel; szczeniak może myśleć, że łóżko jest jego posłaniem, szczególnie jeśli będzie w nim spał więcej niż jedną noc; można położyć pieska w pudełku z posłaniem w łóżku,(zapobiegniesz dzięki temu wypadkom, zranieniom, żuciu pościeli, a jednocześnie będziemy mieli szczeniaka na oku i będzie można go przytulić i pogłaskać).

Gdy twój pies zdaje sobie już sprawę ze zmiany adresu i że nie zostanie zamknięty w zimnym lochu pozbawiony kontaktu ze światem zewnętrznym przez resztę swojego życia. Nie musi on spać z Tobą w łóżku,a jego posłanie może zostać przeniesione do innej części domu. Szczeniak będzie spedzał dużo czasu w swoim posłaniu, dopuki nie podrośnie i nie pozna reszty domowych zakamarków. Klatkę, czy posłanie należy umieścić w takim miejscu aby szczeniak był pod naszym okiem przez cały czas. Szczeniak może pogryźć kable, dywan, meble, nasiusiać czy zrobić kupę. Jednym słowem zrobić niezłe spustoszenie w domu, dlatego należy mieć go na oku i dać mu coś do żucia, aby miał zajęcie. Zostawienie psa samopas i żywienie do niego urazy czy złości, że nabroił jest po prostu głupotą. Skrzynka, czy klatka jest również schronieniem dla szczeniaka, dzięki któremu nie zrobi on sobie krzywdy. Nawet jeśli w przyszłości pies ma mieszkać na zewnątrz, bardzo zaleca się trzymanie szczeniaka przez ten moment w domu, gdyż jest to bardzo ważny czas socjalizacji. Bardzo ważne jest aby poznawał jak największą możliwą ilość nowych rzeczy, ludzi oraz miejsc.

Nie należy ograniczać się do ogródka, ponieważ musisz „otworzyć“swojego psa na nowe doświadczenia dzięki którym nie będzie się bał jako dorosły. Bardzo dobra jest zasada „Złotej Dwunastki“, polegająca na zapoznaniu psa z minimum dwunastoma rodzajami powierzchni, dwunastoma nowymi ludźmi, dwunastoma rodzajami jedzenia, dwunastom a nowymi dźwiękami oraz dwunastoma nowymi miejscami. Wszytskie te rzeczy powinny być pokazane psu przed upływem 12-tego tygodnia życia. Wszystkie nowe sytuacje powinny być przedstawione przez nas w sposób neutralny lub pozytywny- unikamy straszenia i zmuszania. Szczenię przeżywa tak zwany okres lęków pomiędzy 8 a 9-tym tygodniem życia i jakiekolwiek traumatyczne przeżycie w tym okresie będzie mu towarzyszyło przez całe życie. Tak na przykład zapoznając naszego szczeniaka z dzieckiem, musimy nadzorować całą sytuację, nie możemy pozwolić na to żeby dziecko przestraszyło szczeniaka albo zrobiło mu krzywdę, dlatego najlepiej wybrać spokojne dziecko, unikamy podnoszenia szczeniaka przez dziecko, gdyż bardzo często kończy się to jego upuszczeniem, co też może być stresujące. Nie wolno izolować szczeniąt od ludzi.

Nadszwdeł idealny moment aby nasz szczeniak nauczył się czystości w domu, stosowanie określonych pór karmienia oraz podstawowego szkolenia z nagradzaniem pozwoli utrzymać i wzmocnić pozytywne nawyki, które szczenie zaczęło już rozwijać w miocie. Jeśli udostępnisz szczeniakowi pełny dostęp do domu i nie będziesz go nadzorował, tak aby załatwiania się w domu poprzez wyjście na dwór, spowodujesz, że szczenie będzie zmieszany i nie będzie wiedział gdzie ma się załatwiać. Dużo ludzi narzeka, że nie mogą nauczyć swojego szczeniaka czystości, Najczęściej jest tak, że szczenie które przywozimy do nowego domu ma już wpojone (naturalnie) zachowywanie czystości a to my powodujemy tą nieczystość Szkolenie psa nie powinno być odkładane do 6miesiąca życia, gdyż szczenie chłonie wiedzę jak gąbka, dlatego bardzo ważne jest aby nie dać psu możliwości „nauki“ złych nawyków.

Szczenięta w 49 tygodniu życia mają już w pełni rozwinięty dorosły mózg, dlatego też nie ma żadnego, najmniejszego powdou aby czekać ze szkoleniem i nauką prawidłowego zachowania. Znacznie łatwiej jest nauczyć szczenię dobrego zachowania niż w późniejszym wieku starać się wyplemić te niepożądane. Prawdopodobnie w przeszłości nie stosowano szkoleń poniżej 6 miesiąca życia ze względu na wykorzystywane w szkoleniu kar. Od momentu poznania pozytywnych metod szkoleniowych, które są znacznie efektywniejsze, więc nawet 5 tygodniowy szczeniak może spokojnie zostać nauczony podstawowych komend. Jednakże należy unikać szkoleń z użyciem kar oraz szkoleń z użyciem samych nagród, gdyż w tym wieku dla szczeniaka nagroda jest bez znaczenia, co powoduje, że szkolenie traci sens. Wielu treserów, którzy stosują metodę kar stosuje również nagrodę jako pozytywny element szkolenia. Jednak w takim szkoleniupsy rozumieją nagrodę jako, że nie zostaną teraz ukarane, więc pies w dalszym ciągu pracuje z nami wyłącznie po to aby uniknąć kary. Tymczasem szkolenie pozytywne, powoduje, że pies pracuje po to by dostać nagrodę, co powoduje wzmacnianie dobrych zachowań, nie jest nam potrzebne karanie. Socjalizację szczenięta kontynułujemy do 16 tygodnia życia.

Jednakże socjalizacja nie powinna kończyć się po tym okresie, mimo iż od 8 do 12 tygodnia jest to najważniejszy moment socjalizacji.

Propozycje socjalizacji: - zabierz szczenię do weterynarza, w momencie kiedy jest zdrowy, posiedź z nim chwilę w poczekalni i w gabinecie, dawaj ciasteczka i baw się z nim. - Zabierz go do sklepu dla zwierząt, tam spotka dużo ludzi, którzy kochają zwierzęta, którzy z chęcią się z nim zapoznają, Poza tym możecie tam poznać inne szczenięta i zwierzęta .

Uwaga na różne choroby, dlatego nalezy być już po wszystkich niezbędnych szczepieniach.

- Zabieraj psa na spacery do parku - Zabieraj go na psie przedszkole i pozwalaj bawić się z innymi szczeniakami, trzeba uważać na nieznajome dorosłe psy, ponieważ nie wszyscy właściciele panują nad swoimi zwierzętami, co musimy mieć na względzie.

- Zabieraj go na różnego rodzaju pikniki i happeningi,

- Zabieraj go wszędzie gdzie jest to możliwe i dozwolone. Najistotniejsze jest to,aby szczeniak nie byl zabierany tylko na spracer do lasu, czy wokół bloku, ponieważ musi poznawać nowych ludzi, miejsca, dźwięki,zapachyoraz zmieniające się codzienne otoczenie. Musisz być szczególnie uważny jeśli wprowadzasz nowego psa do domu, jeśli masz dwa młode szczenięta w tym samym czasie, ponieważ każdy z nich musi spędzać z Tobą czas osobno, na ten czas musisz je separować od siebie, tak aby każdy był wyróżniony przebywaniem z Tobą.

Powyżej 16 tygodnia Jak już wspominałam powinieneś kontynułować socjalizację swojego psa, poprzez poznawanie nowych psów, więc będzie to trwało tak naprawdę przez całe jego życie. Nie chcemy aby zapomniał bardzo ważnych umiejętności obcowania z innymi oraz odpowiednich zachowań.

Krytycznym momentem socjalizacji jest czas od 8 do 16 tygodnia dlatego nie nalezy wtym czasie robić przerw w socjalizowaniu Twojego pupila.

Socjalizacja jest kluczem do posiadania spokojnego, zrównoważonego psa, trening też sprawia wiele przyjemności, jednak nowych sztuczek można nauczyć nawet starego psa, a wychowania go już nie nauczysz. Znając już temat socjalizacji, wiemy, że kupując szczenię należy zwrocić uwagę na jego wcześniejszą socjalizację. Jeśli historia szczeniaka nie jest nam znana, co często zdaża się gdy adoptujemy psa, lubi bierzemy go ze schroniska, i proszę mnie tu źle nie zrozumieć nie jestem przeciwnikiem adopcji ani posiadania zwierząt z nieznaną przeszłością, wręcz przeciwnie. Chodzi tu tylko o podkreślenie roli wczesnej socjalizacji!

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania bez zgody właścicieli serwisu ARKTYCZNE SNIEZNIAKI

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u