You are here: Start

wiedza

WIEDZA

W dziale Wiedza zamieszczamy informacje o rasach Alaskan Malamute (Wiedza Alaskan Malamute), Samoyed (Wiedza Samoyed) a także z zakresu zdrowia, hodowli, etyki, sportu i użytkowości oraz wystaw. Dział ten zawiera również artykuł porównujący obie rasy. Dział został podzielony na części dotyczącą rasy Alaskan Malamute i Samoyed, zawierające wzorce ras oraz ewentualne komentarze  oraz obszerny dział Artykuły. W celu ułatwienia odszukania konkretnych informacji dział Artykuły dodatkowo podzielony został na Zdrowie, Wystawy, Hodowla, Sport oraz Wychowanie.

Zapraszamy do konkretnych działów.

KOMENTARZ DO WZORCA ALASKAN MALAMUTE


WYGLĄD OGÓLNY

Alaskan Malamute to rasa ukształtowana przez naturę, a nie przez człowieka. W jego środowisku naturalna selekcja gwarantowała przetrwanie oraz możliwość rozmnażania się jedynie najsilniejszym oraz najbardziej energicznym i żywiołowym zwierzętom. Dzisiejsze psy zachowały wiele z tej pierwotnej siły pozwalającej na przetrwanie w ekstremalnych warunkach pogodowych.
Malamuty służyły Inuitom jako psy użytkowe, dlatego również dzisiaj powinny charakteryzować się dobrą budową oraz wspaniałą kondycją. Ich praca wymagała zarówno siły jak i wytrzymałości, dlatego hodowcy powinni dążyć do wypracowania równowagi pomiędzy tymi cechami. Malamut nigdy nie powinien być przesadnie muskularny . Jego łapy muszą być doskonale uformowane. Przód oraz tył powinien prawidłowo współgrać ze sobą. Kształt głowy, znaczenia, czy osadzenie ucha są ważnymi cechami kształtującymi typ tej rasy.
Macierzysty klub rasy tworząc wzorzec Alaskan Malamute chciał podkreślić różnice pomiędzy psami pociągowymi a wyścigowymi. Określenie malamuta jako „ciężkiego psa pociągowego” służyło odróżnieniu go od jego znacznie lżejszego kuzyna - Siberian Husky. Choć zdarzało się, że husky były wykorzystywane do transportowania ciężkich ładunków, to jednak ich budowa znacznie bardziej predysponowała ich do innego rodzaju pracy. Siberiany doskonale sprawdziły się w wyścigach zaprzęgów, natomiast malamuty z założenia nie są psami wyścigowymi.

Więcej…

POLINEUROPATIA ALASKAN MALAMUTE


Polineuropatia (lub zespół obwodowy) to zespół uszkodzenia nerwów obwodowych.

Polineuropatia oznacza "wiele nieprawidłowości w zakresie układu nerwowego " . Wczesna literatura na ten temat została napisana przez dr Larsa Moe z Norwegii , gdzie stwierdzono liczne przypadki  u potomstwa pierwszego pokolenia Alaskan Malamute, których rodzice byli importowani  ze Stanów Zjednoczonych w latach 70tych XX wieku. W USA od tego czasu widziano tylko kilka przypadków Alaskan Malamutów dotkniętych tą chorobą.

Więcej…

CERTYFIKAT UŻYTKOWY ZKwP

jak go zrobić aby móc wystawiać psa w klasie użytkowej

 

Justyna ze swoimi Championkami Dilemmą i Beatką

Po wielu latach starań dzięki grupce zapaleńców i działaczy ZKwP z Odziału Chojnice udało się w 2010 roku zorganizować pierwsze Próby Pracy dla 4 ras północnych psów zaprzęgowych, które to należą do V grupy FCI Szpice i psy w typie pierwotnym; sekcja 1 - północne psy zaprzęgowe. Rasy te to:

Więcej…

KLASY ZAPRZĘGOWE

jak zgłosić psa na zawody j jak wybrać odpowiednią klasę, w której będziemy startować

 

 

Kiedy już zdecydujemy się wystartować na zawodach warto wcześniej sprawdzić regulaminy ale także to w jakiej klasie możemy wystartować. Początkujące osoby zazwyczaj zacznają od canicrossu ale możemy od razu spróbować sił w innych klasach. Zwłaszcza jeśli do tej pory trenowaliśmy z naszym psem np. z rowerem. W zasadzie start nie różni się wiele od naszych rekreacyjnych treningów, po za jednym atmosfera zawodów nie da się porównać z niczym innym, a adrenalina powoduje że nasz leniwy towarzysz joggingu zamienia się w szaleńca które po prostu chce się ścigać! Dobra rada na pierwszy raz, zazwyczaj najpierw startują duże zaprzęgi , warto aby nasz pies popatrzył na te starty oczywiście z pewnej odległości, no i musimy go mocno trzymać. Sami zobaczycie co się będzie działo kiedy już obejrzy kilka startujących zaprzęgów!

Ale najpierw zgłaszamy siebie i psa na zwody

Na stronie mushing.pl jest lista zawodów na dany sezon, jeśli wiemy jaki klub organizuje zawody możemy od razu wejść na jego stronę, większość ma już dostępne formularze internetowe lub jest podany kontakt do osoby która przyjmuje zgłoszenia. W takim formularzu wpisujemy swoje dane (lub innego mushera który startuje z naszym psem) dane psa oraz klasę w jakiej startujemy. Warto też sprawdzić jakich zaświadczeń wymaga dany organizator od psa (obowiązkowe szczepienia)  i zawodnika (zaświadczenie lekarskie)

Więcej…

ZŁOTA DWUNASTA wg. Margaret Hughes

 

Hodowcy i osoby pracujące z psami często spotykają się z pytaniem co zrobić aby mój szczeniak czy dorosły pies w przyszłości nie bał się różnych rzeczy. Jak pracować z maluchem. Czyli po prostu jak prawidłowo i skutecznie socjalizować szczeniaka. Odpowiadając na nie musimy pamiętać, że to czego pies doświadcza w najmłodszym wieku ma ogromne znaczenie dla całego jego przyszłego życia. Zwłaszcza to czego maluch doświadczy w okresie do 12 tygodnia. To bardzo ważna zasada podczas procesu uczenia młodych psów. Doskonały program socjalizacji proponuje Margaret Hughes – nazywany Złotą 12 – wg którego szczeniak do 12 tygodnia życia powinien spotkać się z 12 różnymi bodźcami w 12 różnych sytuacjach:

Więcej…

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania bez zgody właścicieli serwisu ARKTYCZNE SNIEZNIAKI

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u