You are here: Start

PIERWSZA POMOC DLA PSA po wypadku komunikacyjnym

 

Czy byłeś kiedyś świadkiem wypadku z udziałem psa i nie wiedziałeś co zrobić?

A co gdyby wypadkowi uległ Twój pies? Czy wiesz jak mu wtedy pomóc?

Prawidłowo udzielona pierwsza pomoc może uratować psu życie, ponadto zapobiegnie powstawaniu dalszych obrażeń, ograniczy ból i cierpienie zwierzęcia. Umożliwi bezpieczny transport zwierzęcia do lecznicy i ułatwi lekarzowi dalsze leczenie.

W sytuacjach kiedy jesteśmy świadkami wypadku komunikacyjnego zawsze najważniejsze jest zachowanie spokoju! Bezwzględnie trzeba pamiętać, że nawet jeśli jest to nasz pies i nawet jeśli nigdy w wcześniej nikogo nie ugryzł, pod wpływem szoku i bólu wywołanego wypadkiem może stać się agresywny i niebezpieczny dla nas i otoczenia.

Przede wszystkim musimy ocenić sytuację: czy psu zagraża dalsze niebezpieczeństwo? Jeżeli tak należy go jak najszybciej zabrać z miejsca zagrożenia, zachowując przy tym ostrożność i obserwując czy  nie jest agresywny.

Musimy przemawiać do niego łagodnym głosem, jeśli nie daje się podnieść można podsunąć pod niego koc lub płaszcz i użyć go jako prowizorycznych noszy. Tak można go przetransportować do lekarza weterynarii.

Więcej…

CHOROBY ODKLESZCZOWE U PSÓW


 

Kleszcz jest pasożytem należącym do grupy pajęczaków o wielkości kilku milimetrów, samice kleszcza po nassaniu krwią osiągają długość nawet ponad 1 cm. Na terenie Polski występuje około 20 gatunków kleszczy. Do zarażenia dochodzi w parkach, lasach, ogrodach, skwerach i na łąkach, najwięcej kleszczy bytuje jednak na obszarach przejściowych między dwoma rożnymi typami roślinności tj.

Więcej…

DYSPLAZJA - co to za choroba ?

 

Budowa stawu biodrowego

Najczęstszym typem połączeń w szkielecie zwierząt są wolne połączenia kości, czyli stawy. Staw biodrowy tworzy panewka kości miednicznej wraz z obracającą się w niej główką kości udowej. Panewka to półkoliste zagłębienie w kości miednicznej. Zniekształcenie stawu biodrowego (z angielskiego Hip Dysplasia, w skrócie HD) polega na spłyceniu panewki miednicy i zmianach kształtu główki kości udowej, która zamiast okrągłej staje się zbyt mała, płaska, trójkątna lub grzybkowata. Przy czym rozległość deformacji stawu biodrowego może być różna, od lekkiej do ciężkiej. Dysplazją mogą być objęte oba stawy lub tylko jeden. U chorego psa obserwujemy trudności ze wstawaniem, wchodzeniem po schodach, kulawiznę jednej lub obu kończyn, szybkie męczenie się podczas biegu, krótki wykrok tylnych kończyn, chwiejny i sztywny ruch zadu, uwidaczniający się szczególnie w wolnych chodach.

Więcej…

Świeża woda w misce - czy na pewno ?


 

Często zaleca się aby pies miał zawsze dostęp do miski z wodą. Począwszy od hodowcy który „wbija nam to do głowy” skończywszy na instrukcjach na opakowaniach karm dla psów. Zaleca się także, aby była to świeża woda. Właśnie, może warto zastanowić się co znaczy świeża? Zwykle właściciel psa, gdy stwierdzi, że w misce zostało zbyt mało  wody po prostu dolewa nowej. I uważa, że wszystko jest w porządku, bo przecież pies ma świeżo nalaną wodę. Tymczasem woda ta absolutnie nie może być już uznana za świeżą. W wodzie, która stoi niejednokrotnie kilka dni zaczynają rozwijać się bakterie, glony oraz wszelkiego rodzaju drobnoustroje, które mogą zaszkodzić naszemu psu. Na dnie miski i ściankach pojawia się najczęściej śluzowata warstwa. Jeśli tylko stale dolewamy wodę nie myjąc miski czy wiadra, to czysta z założenia woda staje się natychmiast skażona, gdyż  miesza się z resztkami starej wody. Czy w takim razie nadal uważasz, że pies pije świeżą wodę??? Problemy gównie z przewodem pokarmowym mogą się pojawić bardzo szybko, właściciel będzie zdezorientowany i nie będzie wiedział dlaczego.

 

Więcej…

CIĄŻA UROJONA - przyczyny i metody leczenia

Ciąża urojona nazywana inaczej ciążą rzekomą, nerwową lub laktomanią to stan w którym dochodzi do pojawienia się psychicznych i fizycznych objawów ciąży u suki nieciężarnej. Dochodzi do rozrostu gruczołów mlekowych i laktacji. Suka staje się nerwowa, zaczyna budować gniazdo, może jej spadać lub wzrastać apetyt. Niektóre suki wykazują zachowania opiekuńcze w stosunku do zabawek, czasem może pojawić się agresja. Czasem mogą się nawet pojawić objawy zwiastunowe porodu. Zmiany w narządach rozrodczych, obrzęk sromu i wypływ żółtawego śluzu z pochwy, spadek temperatury.

Więcej…

Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania bez zgody właścicieli serwisu ARKTYCZNE SNIEZNIAKI

Template by Joomla Themes & Copywriter.

stat4u